Jak przez zabawę uczyć dzieci zarabiania pieniędzy?

Pieniądze stanowią bardzo istotną część naszego życia. Myślę jednak nie o kwestiach moralnych i wartościach, ale o sposobie organizacji współczesnego świata. Trudno jest sobie wyobrazić życie bez pieniędzy. A skoro tak, warto się uczyć posługiwania nim i uczyć tego swoje dzieci. Poniżej znajdziesz propozycję jak można to robić ciekawie i przyjemnie.

Właściwe wykształcenie nie wystarczy

Ukończyłem studia ekonomiczne. Miejsce, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o pieniądzach i o tym jak się z nimi obchodzić, no prawie wszystkiego. Nie nauczyłem się tam jak zarządzać finansami osobistymi. Nawet utkwiło mi w pamięci kilka rad, które w skali budżetu domowego przynoszą opłakane skutki. W ten sposób po kilkunastu latach doszedłem do wniosku, że może i o finansach firmowych wiem wiele, ale jeżeli chodzi o finanse osobiste, to nie odstaję od średniej krajowej.

Swoje spojrzenie na to zagadnienie zacząłem zmieniać dopiero po tym jak trafiłem na książkę Bodo Schafera „Droga do wolności finansowej”. W szkole podstawowej, w szkole średniej i podczas studiów nie spotkałem się z sytuacją, w której mogłem poznać choćby podstawy obchodzenia się z pieniędzmi. Również moje dzieci się tego nie uczą. Postanowiłem to zmienić.

Przez zabawę do wiedzy

Z pierwszą pomocą przyszła mi gra planszowa Cash flow, której pomysłodawcą jest Robert Kiyosaki. Dzięki niej stał się on jednym z najbogatszych i najbardziej znanych osób na świecie. Trochę pomogła mu wcześniej książka, którą również poświęcił bogaceniu się: „Bogaty ojciec, biedny ojciec”.

W grze wcielamy się w wylosowane osoby o określonym zawodzie, miesięcznym wynagrodzeniu oraz obciążeniach finansowych (kredytach, podatkach itp). Startujemy więc z różnych poziomów finansowych, ale we wszystkich podstawowym źródłem utrzymania jest comiesięczne wynagrodzenie. Pierwszym celem jest jak najszybsze wydostanie się z wyścigu szczurów. Można to osiągnąć, kiedy uzyskane w grze dochody pasywne przekroczą koszty życia. Sytuacji, w której nie trzeba pracować, by się utrzymać. Ich źródłem są posiadane i wynajmowane nieruchomości oraz inwestycje na giełdzie.

W trakcie kolejnych rund na planszy trafiamy na rożnego rodzaju transakcje kupna lub sprzedaży, dzięki którym możemy nabyć inwestycje w nieruchomości lub uczestniczyć w przedsięwzięciach biznesowych. Można też spłacać zadłużenie i w ten sposób obniżać koszty życia. Czasem trafi się okazja, by kupić tanio metale szlachetne lub akcje. Można je po kilku rundach sprzedać z zyskiem.

W grze jak w życiu: raz jest dobrze, drugi raz źle

Tak jak w prawdziwym życiu również i w grze nie zawsze mamy do czynienia z okazjami. Niefortunna liczba oczek może doprowadzić nas do utraty pracy, dodatkowych nieprzewidzianych wydatków lub do strat finansowych. To wszystko za jednym posunięciem krzyżuje naszą strategię oddalając od wygranej. Na niesprzyjające okoliczności nie mamy wpływu, jednak wcześniej możemy się przed nimi zabezpieczyć. Jak? Jeżeli będziemy podejmować odpowiednie decyzje o inwestycjach lub spłacie zadłużenia. Wyczucia, które z nich są właściwe, nabieramy z czasem. Uczymy się powoli zasad rządzących finansami osobistymi.

Inną wiedzę, którą zdobyliśmy dzięki tej grze, to:

  • dochód pasywny to sytuacja, w której pieniądze na pokrycie kosztów życia pochodzą z inwestycji a nie z bieżącej pracy,
  • praca to nie jedyne źródło pieniędzy,
  • pieniądze można wydawać na przyjemności i na inwestycje, ale tylko te drugie generują kolejne dochody,
  • pieniądze pozwalają na realizowanie własnych planów i marzeń, a bez nich to jest niemożliwe,
  • warto podejmować decyzje finansowe, które wiążą się z ryzykiem, ponieważ duże ryzyko to duże pieniądze i szansa na szybszą wygraną,
  • nie każda decyzja przynosi korzyści finansowe,
  • zadłużanie się powoduje wzrost kosztów życia, a jedynie ta pożyczka, którą przeznaczamy na inwestycję może w przyszłości dać nam jakiekolwiek korzyści.

No i najważniejsze:

Posiadanie dzieci wiąże się ze wzrostem wydatków, których nie można się pozbyć tak jak niechcianego kredytu lub pożyczki.

Nauka zasad zarządzania finansami osobistymi dzięki poznawaniu zasad gry, to jedna z korzyści. Drugą jest pretekst do rozmów, o tym jakie decyzje finansowe są opłacalne, a jakie nie. Analizowanie, dzięki czemu tym razem udało się wygrać albo co sprawiło, że powinęła się noga. Bez tej gry o takie tematy do rozmów byłoby znacznie trudniej. 

About

You may also like...

Comments are closed.