Naprawa nastolatka w pięć dni! Jest to możliwe?

Okres dorastania należy do jednych z trudniejszych etapów w naszych relacjach z dzieckiem. Bywa trudno, a właściwie to czasem bywa łatwiej, a ciężko jest na co dzień. Wyzwanie jest po obu stronach.    Szukamy więc sposobów jak się z nim uporać. Davida Lemana w swojej książce pod tytułem „Odmień nastolatka w pięć dni” sugeruje, że jest to możliwe i to w tak krótkim czasie. Czy faktycznie da się to zrobić?

Układ i forma książki

Książka z zewnątrz wygląda na bardzo obszerną. Zakładam, że nie jest to jednak argument, który podważałby tytułową tezę. Jeżeli przejrzymy ją dokładniej, zauważymy, że jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich i jednocześnie ta krótsza, to omówienie kolejnych dni pracy wychowawczej. Druga natomiast to odpowiedzi na długą listę pytań rodziców, które skierowali oni do dr Lemana w poszukiwaniu pomocy. Można ją więc czytać w całości lub wybrać te zagadnienia, które bezpośrednio nas dotyczą. Ja na przykład z ulgą ominąłem rozdział dotyczący ciąży czy anoreksji, ponieważ dotyczą tylko dziewczyn więc — jako ojciec pięciu synów — nie będę się musiał z nimi mierzyć.

Przekonał mnie język

Do tej książki wróciłem już po raz drugi po około dwuletniej przerwie. Znalazłem ją przypadkiem na półce, zacząłem przeglądać i stwierdziłem, że … czytam do końca. Jest to przede wszystkim zasługa języka, jakim posługuje się autor: lekki, przystępny i zabawny. Czasem żarty wydają się zbyt trywialne, ale bardzo sporadycznie. Mnie to nie zraziło i cierpliwie brnąłem dalej z zainteresowaniem poznając kolejne rady psychologa.

Przekonała mnie również praktyczność

Drugą, bardzo mocną stroną tej lektury, jest jej praktyczność. Miałem do czynienia już z wieloma opracowaniami na temat wychowania i spora część z nich stanowiła długie, teoretyczne rozważania na temat skuteczności i wyższości jednej z przyjętych metod wychowawczych. Nawet jeżeli miałem na tyle cierpliwości, by dotrwać do końca, to zamykając ostatnią stronę, zwykle zostawałem z pytaniem: „i co dalej?” Po tej lekturze jest inaczej. Kiedy trafiam na sytuację wychowawczą, z którą mam trudność, to w większości przypadków jestem w stanie dobrać jakąś radę dr Lemana. Dodatkowo przekonuje mnie fakt, że za proponowanymi rozwiązaniami stoi jedynie zdrowy rozsądek i szacunek do siebie oraz do drugiego człowieka. Nie ma w nich żadnego zadęcia i dowodów naukowych. Autor wprost mówi do czytelnika: „Wychowałem pięcioro wspaniałych dzieci, które są moją dumą. Skoro to zadziałało u mnie oraz zadziałało u setek klientów mojej poradni, to u ciebie też zadziała.”

Szerszy kontekst i nawiązanie

Ostatni wreszcie argument, ale nie mniej istotny od pozostałych, to wyraźne odwołania do Boga i Pisma Świętego. Są one moim zdaniem wyważone więc nie powinny zupełnie przeszkadzać osobie niewierzącej. Dla mnie są potwierdzeniem, faktu że prezentowane w książce stanowisko jest zgodnie z moim systemem wartości.

Wracając do początkowego pytania: czy da się odmienić dziecko w pięć dni? Odpowiem dyplomatycznie, zresztą sam autor wspomina o tym między wierszami, to zależy. Zależy od tego, w jakim stanie jest twoja rodzina i relacje z dziećmi. Czasem zmiany wymagają drobnych korekt w postępowaniu, czy w przyzwyczajeniach. Wtedy może się to udać w tydzień. Gdy jednak dojdziesz do wniosku, że sporo pracy przed tobą, trzeba zaplanować przebudowę rodziny na większą liczbę dni. Korekty sposobu zwracania się do dziecka czy konsekwencja w podejściu nie wystarczą, kiedy trzeba zacząć od budowania wzajemnego zaufania czy pracy nad własnym charakterem. Wychowanie dzieci to przede wszystkimi wychowanie samego siebie.

About

You may also like...

Comments are closed.