Typy osobowości — sangwinik

 

Osobowość, to w miarę stały zestaw cech charakteru, który zaznacza się już w pierwszych latach życia, a w kolejnych ulega jedynie niewielkim modyfikacjom. On decyduje, jak reagujemy w określonych sytuacjach. Znajomość tej strony osobowości pomaga zarówno w rozwoju osobistym jak i w kontaktach z innymi. Daje odpowiedź nad czym pracować jeżeli myślimy o własny rozwoku lub czego się spodziewać a czego nie od dzieci.

Zdefiniowane są cztery podstawowe typy osobowości:

  • flegmatyk,
  • melancholik,
  • choleryk,
  • sangwinik.

Występują też typy pośrednie, które są mieszanką tych podstawowych. Temperament określa siłę, z jaką przeżywamy emocje, poziom wrażliwości na bodźce, szybkość reagowania na nie, oraz tempo reakcji i wykonywania czynności.

Początki teorii osobowości sięgają aż V w. p. n. e. Hipokrates określił to tak, że w każdym człowieku występują cztery rodzaje cieczy: krew, flegma, żółta żółć oraz czarna żółć. Ich odpowiednia kombinacja miała stanowić o sukcesie lub porażce w rozwoju. Na ich podstawie powstały charakterystyki typów osobowości. W sangwiniku dominuje hipokratesowa krew, we flegmatyku – flegma, w choleryku – żółta żółć i wreszcie w melancholiku przeważa czarna żółć.

Co niesie ze sobą sangwinik?

Ten typ cechują uczucia silne, ale płytkie. Można powiedzieć, że ma w sobie słomiany ogień. Szybko się angażuje, ale też szybko mu to zaangażowanie mija. Przesadnie może wyrażać swoje emocje i uczucia. Jest lubiany w towarzystwie dzięki temu, że jest wesoły, uczuciowy, otwarty. Zaraża też innych swoim optymizmem. Wchodzenie w relacje nie sprawia mu trudności. Jeżeli jakieś przedsięwzięcie wymaga szybkich decyzji i zdecydowanego, krótkiego działania, to jest ono idealne dla sangwinika. Trudno jest się nudzić w jego towarzystwie. Do tego ujmuje prostodusznością, choć może czasem  zachowywać się wręcz jak dziecko.

Czego można się obawiać ze strony sangwinika?

Ciemną stroną sangwinika jest trudność w utrzymaniu stanu emocjonalnego. Może brakować mu też wytrwałości i równowagi. Ostatecznie skutkuje to tym, że osiąganie założonych celów jest dla niego ogromnym wyzwaniem. Szczególnie tych długoterminowych. Jest to więc obszar, nad którym powinien on szczególnie pracować. Ma też skłonność do porzucania planów, które sam wcześniej przyjął.

Kolejna słabość może się u niego ujawnić gdy zbytnio rozwinie swoje towarzyskie umiejętności. Skutkuje to skłonnością do przesadnego koloryzowania lub wręcz naginania rzeczywistości. Chęć dominowania równoznaczna jest w tym przypadku z brakiem umiejętności słuchania, przerywaniem innym, aroganckim zachowaniem. Gdy da się pochłonąć swojej wizji świata, stanie się osobą niezorganizowaną i niedojrzałą emocjonalnie. Taką, która nie jest gotowa sprostać wymagającym realiom życia.

Co jest jego mocną stroną?

Osoba posiadająca ten typ temperamentu najszybciej odnajdzie się w tych przedsięwzięciach, które wymagają współpracy z innymi i „zapalania” ich do działania. Z pewnością jednak nie zrobi kariery w tych profesjach, które wymagają skrupulatności, wytrwałości i dokładności.

—-

Entuzjazm i otwartość na innych pomoże mu sprzedać wszystko, co tylko chce.

About

You may also like...

Comments are closed.