Typy osobowości — flegmatyk

 

Osobowość, to w miarę stały zestaw cech charakteru, który zaznacza się już w pierwszych latach życia, a w kolejnych ulega jedynie niewielkim modyfikacjom. On decyduje, jak reagujemy w określonych sytuacjach. Znajomość tej strony osobowości pomaga zarówno w rozwoju osobistym jak i w kontaktach z innymi. Daje odpowiedź nad czym pracować jeżeli myślimy o własny rozwoku lub czego się spodziewać a czego nie od dzieci.

Zdefiniowane są cztery podstawowe typy osobowości:

  • flegmatyk,
  • melancholik,
  • choleryk,
  • sangwinik.

Ciekawostką jest to, że zwykle ludzie w trwałe związki łączą się z osobą o odmiennym temperamencie. Wynika to z faktu, że odmienność jest pociągająca i budzi zainteresowanie. W konsekwencji jest to jednak też podstawa do tworzenia się konfliktów. Przyjaciół za to poszukujemy wśród tych, którzy mają temperament podobny. Łatwiej jest się z taką osobą dogadać i szybciej u niej znaleźć zrozumienie.

Co niesie ze sobą flegmatyk?

Flegmatyk to osoba, której najłatwiej przychodzi kontrolowanie emocji i dystansowanie się do nich. To wycofanie pozwala mu uzyskać wyróżniającą go cierpliwość i umiejętność słuchania innych. Postrzegany jest dzięki temu jako osoba ugodowa, uprzejma i pogodna. Potrafi też zachować stoicki spokój. Łączy go jednak z powolną reakcją na wydarzenia, przez co może być źle odbierany, kiedy potrzebne jest zdecydowanie i szybkość działania. Nie poddaje się jednak presji zewnętrznej nawet w ttrudnych dla niego okolicznościach.

Co jest jego mocną stroną?

Ze względu na swą ugodowość skłonny jest do poddawania się innym, bardziej dynamicznym temperamentom. Potrzebuje jednak, by zapewnić mu spokój, szacunek, wsparcie, życzliwość i poczucie akceptacji.

Pozytywnie wyróżnia się wśród innych takim cechami jak spokój, opanowanie bez względu na trudność sytuacji, w której się znalazł, pogodą ducha, wewnętrznym ciepłem, zdolnościami mediacyjnymi, minimalizmem życiowym, beztroską, tolerancją, obiektywizmem i dystansem.

Czego można się obawiać ze strony flegmatyka?

Wyróżniki flegmatyka, jeżeli będą nieodpowiednio wykorzystane, mogą przerodzić się w powolność, ospałość, lenistwo, skłonność do odwlekania i wypierania problemów, małomówność, obojętność, niezdecydowanie, upór, przekorę i szydercze poczucie humoru.

About

You may also like...

Comments are closed.